Tko su trolovi, a tko divovi?

Tko su trolovi, a tko divovi? Gdje žive vile? Tko su Domaći, a tko Stribor? Odgovore na ta pitanja doznala su djeca iz skupine „Jabuka“ koja zadnja tri tjedna proučavaju mitske likove iz bajki i priča različitih kultura. Potaknuli smo radoznalost i kreativnost djece te kroz različite sklopove aktivnosti svjedočili kreativnim idejama i rješenjima. Djeca su na primjeren način doznala činjenice o neobičnim bićima iz priča. Saznali smo da djeca u Norveškoj slušaju priče o trolovima, dok su na našem teritoriju zastupljeniji divovi i vile. Upoznali smo se sa zastavama (simboli) država u kojima se pojavljuju spomenuti mitski likovi, potražili ih na karti svijeta, uspoređivali udaljenosti. Uz suradnju roditelja prikupili smo foto materijale od kojih su djeca izradila plakat o trolovima. Ugostili smo mag.educ.phil.et hist Hrvoja Tržića koji je djeci pričao priče i zanimljivosti o mitskim likovima.  Kroz različite likovne tehnike te uporabom različitog dopunskog i neoblikovanog materijala nastali su zanimljivi radovi mitskih likova viđenih dječjim očima.  Osobito zanimljive bile su priče I.B.Mažuranić „Šuma Striborova“, „Regoč“  te „Palunko i njegova žena“ ispričane kroz niz slika, kazalište sjena te kratak animirani film, a kroz koje su djeca upoznala hrvatske mitske likove poput Stribora, Regoča, Domaćih, Djeve Zore, Kosjenke. Vrlo su se rado uživljavali u uloge likova, stvarali nove priče, zaplete te pronalazili nova rješenja.

Tekst i fotografije: Valentina Stanković Dervić