Dječji vrtić Zvončić Našice – Grad Našice je vrtić sa statusom EKO VRTIĆA  od 2020.godine, a godinu ranije nagrađen je vrijednim javnim priznanjem – Zelenom poveljom Osječko–baranjske županije koja se dodjeljuje za doprinos u očuvanju okoliša te osiguranju i poboljšanju kvalitete življenja. U vrtiću se, kao takvom, provode brojne ekološke aktivnosti, prvenstveno s ciljem razvoja ekoloških navika kod djece. Jedna od njih je provedena tijekom protekla dva mjeseca, a to je aktivnost prikupljanja plastičnih čepova, koja je ujedno humanitarnog karaktera jer se prihod donira Udruzi roditelja djece oboljele od malignih bolesti, a u svrhu kupovine lijekova. Inicijativa je krenula iz skupine Ježić u kojoj su roditelji bili angažirani, ne samo u poticanju aktivnosti i prikupljanju čepova, nego i organizaciji odvoza i pravilnog zbrinjavanja, za što smo zahvalni roditelju djelatniku Civilne zaštite gospodinu I. Žuniću. Zahvaljujući djeci, roditeljima, odgojiteljima  iz svih skupina vrtića prikupljena je znatnija količina čepova. Poticanjem suradnje sa Ravnateljstvom civilne zaštite ostvarena je još jedna dobrobit za djecu jer je za njih održana edukacija vezana uz postupke i sigurno ponašanje u izvanrednim situacijama (požari, poplava, potres) i drugim ugrozama (opasnost od eksplozivnih sredstava), a upoznati su i s važnošću jedinstvenog europskog broja za Hitne službe 112. Sve navedeno djeca su saznala putem zanimljive prezentacije i animiranih sadržaja.

Tekst i slike: Snježana Brezovec, odgojiteljica