U tijeku su upisi u vrtić i vjerujem da na razini obitelji ima niz pitanja koja vas „muče“.
Prva pomisao kada pričamo o upisu i polasku djeteta u vrtić je najčešće vezana uz to kako će
ga ono prihvatiti. Ovdje je u pitanju puno više. Možemo slobodno reći cijela obitelj. Svatko od uključenih u ovaj događaj proživljava ga na svoj način. Svatko ima svoja očekivanja. Ovo je ipak prvo ozbiljno odvajanje vašeg mališana od obitelji. Tata možda smatra da je njegov potomak već trebao prije krenuti u vrtić, majka sa zebnjom i knedlom u grlu donosi ovu odluku, a kada dijete krene možda čak i sa suzom u oku (ne djetetovom, već majčinom). Baka i djed bi možda da njihovo unuče ostane još malo uz njih.
Svima je sigurno zajednička briga kako će dijete prihvatiti vrtić i je li zapravo spremno za
polazak.
Prije pripreme djeteta za vrtić trebate pripremiti sebe. Kako?
Informirajte se kod prijatelja, poznanika, obitelji koji su imali iskustva s vrtićem te samog vrtića o svim pitanjima koja si postavljate i donesite čvrstu odluku želite li ili ne da vaše dijete
uključite u našu ustanovu. Osjeti li dijete vaše kolebanje i nedoumicu time ćete mu samo otežati prihvaćanje vrtića (ukoliko samo nije baš motivirano za polazak). Dakle, tek kada ste pripremili sebe (ovdje mislim na sve kojih se tiče djetetov polazak u vrtić), krenite na pripremu djeteta za vrtić.
Nemojte ga pitati želi li ići. Jednostavno najavite da ste odlučili da ide u vrtić jer je sada već
dovoljno veliko. Nastojte djetetu pričati afirmativno o vrtiću: imat će puno prijatelja s kojima
će se igrati svakakve zanimljive igre, odgojiteljice koje znaju mnogo lijepih i interesantnih
priča, pjesama, igara i zabavnih aktivnosti, mnoštvo igračaka kakvih možda nema kod kuće i
još niz pozitivnih stvari kojih se sjetite.
Ne plašite dijete vrtićem (morat ćeš sve pojesti, ići spavati, naučit će te reda isl.). Činite li to
stvarate mu dodatni stres i ne pripremate ga za polazak u vrtić, već za ostanak kod kuće.
Prošećite s djetetom do vrtića da ga vizualno doživi. Pustite da dijete samo „proradi“ dobivene
informacije.
Po dobivenoj informaciji da je vaše dijete upisano u vrtić prilagodite i organizirajte vrijeme na
način da djetetu ustajanje ne bude stres (postepeno odlaziti ranije navečer na spavanje, kako bi
se dijete samo probudilo odmorno i spremno za odlazak u vrtić kada za to dođe vrijeme). Prve
dane boravka možete malo „skratiti“ uzevši si godišnji odmor ili se organizirati na razini obitelji tako da dijete ne ostaje odmah punih 8 -10 sati u vrtiću. Mi to nazivamo postupnošću dolaženja (sugestija se odnosi na mlađu djecu). U početku boravi samo nekoliko sati, a slijedeće dane se boravak postepeno produžava ovisno o djetetovim reakcijama. U koliko je dijete posebno vezano uz neku igračku ili dudu za spavanje, ne uskratite mu to. Dozvolite mu da se u prvim danima polaska u vrtić ponaša možda drugačije nego inače. Ovo je ipak nešto novo i za vas iza vaše dijete. Shvatite ga, budite strpljivi i poštujte osjećaje svog djeteta. Informirajte odgojiteljice o svim promjenama u njegovu ponašanju, po dolasku i odlasku izmijenite pozdrav, koju informaciju. Važno je da dijete vidi i osjeti dobar odnos između odgojitelja i roditelja.
Imajte na umu da je i nama koji godinama prihvaćamo s radošću vaše mališane prvi susret s
njima isto tako izazov ali i radost jer dobro znamo što i kako trebamo raditi da se djeca kod nas osjećaju sigurno, zdravo, zadovoljno i slobodno te da s veseljem dolaze u vrtić.

Kategorija