Zanima li vas kako određene pojave i situacije objasniti djeci ovdje možete pronaći stručne materijale i korisne web stranice koje vam mogu pomoći i dati smjernice kako voditi razgovor s djetetom.
Stručni materijali o potresu, akutnom stresu i traumi, kao i razne smjernice i savjeti kako se nositi s trenutnom situacijom, kako pomoći svojoj djeci te općenite tehnike za nošenje s neugodnim emocijama i stresom, nalaze se na ovoj poveznici:
Još savjeta o tome kako djetetu objasniti što se događa nakon razornog potresa i pružiti mu potporu, možete potražiti u publikaciji “djeca i obitelji prije, tijekom i nakon potresa”. Kliknite!
https://www.poliklinika-djeca.hr/wp-content/uploads/2020/12/Djeca-i-obitelji-prije-tijekom-i-nakon-potresa-5MB.pdf
Kako se ponašati za vrijeme i nakon potresa video koji možete pogledati zajedno s djecom:
https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/kako-se-ponasati-za-vrijeme-i-nakon-potresa-video-letak-i-smjernice-za-djecu-i-roditelje/
Roditelji znate li da ste u ulozi prirodnih pomagača djetetu? Kliknite:
https://www.poliklinika-djeca.hr/aktualno/novosti/besplatna-publikacija-mali-vodic-kroz-velike-promjene-podrska-roditeljima-skrbnicima-u-ulozi-prirodnim-pomagaca-djeci-u-prvih-mjesec-do-dva-nakon-traumatskog-dogadaja/
KLIKNITE NA KNJIŽICU POLIKLINIKE ZA ZAŠTITU DJECE I MLADEŽI GRADA ZAGREBA s aktivnostima usmjerenim na razvoj socio-emocionalnih kompetencija, komunikacijskih vještina, jačanje psihološke otpornosti, poticanje zajedništva, kohezije i boljeg upoznavanja samih sebe, ali i članova obitelji. Naravno, uključuju puno zabavnih elemenata kako bi vrijeme brže prošlo, a i kako bismo oplemenili naše živote smijehom, optimizmom te i na taj način gradili imunitet – tjelesni i emocionalni.
https://www.zagreb.hr/userdocsimages/arhiva/zdravlje/Obiteljske%20aktivnosti_bro%C5%A1ura.pdf
Kako podržati vještine suočavanja i mentalno zdravlje djece
KAKO PODRŽATI VJEŠTINE SUOČAVANJA I MENTALNO ZDRAVLJE DJECE.pdf
Video KAKO PODRŽATI VJEŠTINE SUOČAVANJA I MENTALNO ZDRAVLJE DJECE.mp4
Nešto_se_jako_čudno_dogodilo_u_mojem_gradu.pdf – autor prof. dr. sc. Sanja Tatalović Vorkapić s Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci
Stručni tekstovi o podršci djece na temu korona virusa i potresa
Kako podržati dijete u nošenju sa strahom od potresa.pdf
Korona virus letak.pdf
Korisne web stranice:
- Ministarstvo znanosti i obrazovanja
- Pravobranitelj za djecu RH
- Akademija za razvojnu rehabilitaciju
- Familylab Hrvatska
- Hrvatska udruga za ranu intervenciju u djetinjstvu (HURID)
- Poliklinika Suvag
- Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba
- Psihološki centar TESA
- Ured UNICEF-a za Hrvatsku (https://www.unicef.org/croatia/price/50-zanimljivih-ideja-i-aktivnosti-za-djecu-i-roditelje)