cap program

CAP program

Na razini vrtića sa svim skupinama u kojima imamo djecu koja su školski obveznici provodimo program prevencije napada na djecu (Child Assault Prevention) – CAP program.

Radi se o aktivnostima u kojima djeca kroz razgovor s voditeljicom radionica i niz igrokaza na temu situacija u kojima se mogu naći, uče kako prepoznati vršnjake i odrasle koji ih mogu ugroziti te što trebaju učiniti kada se osjećaju nesigurno.
Radionice traju tri dana po 30-45 minuta a provodi ih naša pedagoginja uz pomoć odgojitelja u čijoj se skupini provodi.

U radionicama kombiniramo razgovor s djecom i prikaz igrokaza – 3 situacije u kojima su ugrožena osnovna dječja prava : da budu sigurna, jaka i slobodna.

  1. situacija – dijete je ugroženo od drugog djeteta,
  2. situacija – dijete je ugroženo od nepoznate odrasle osobe,
  3. situacija – dijete je ugroženo od poznate odrasle osobe.
    Nakon igrokaza u kojem su ugrožena osnovna dječja prava razgovaramo na koje se sve načine dijete može zaštititi i kako spriječiti napad na sebe te ih poučavamo strategijama samozaštite – ponavljamo svaki igrokaz s usvojenim vještinama koje sprječavaju napad.

Djeca uče:
jasno i glasno kazati NE onome tko ih pokušava ugroziti, u opasnosti pobjeći na najbliže sigurno mjesto, vikati što glasnije mogu, tražiti pomoć odraslih u koje imaju povjerenja – to nije tužakanje, tražiti pomoć vršnjaka, uvijek biti na sigurnoj udaljenosti kad razgovaraju s nepoznatom osobom, nikad ne prihvaćati darove, obećanja i ponude u zamjenu za ulazak
u auto ili stan nepoznate osobe, razlikovati dobre i loše tajne, ako ih uhvati neznanac, pokušaju ga zbuniti udaranjem u osjetljive dijelove tijela, maknuti mu ruku s usta snažnim povlačenjem za mali prst u suprotnom pravcu, ne ići sami u potragu za neznancem već nastojati što bolje zapamtiti kako je izgledao i to tome obavijestiti odrasle, ako ih poznata odrasla osoba plaši i zbunjuje svojim zahtjevima, osobito ako traži da to ostane “naša mala tajna”, uče da nikako o tome ne smiju šutjeti nego reći odraslima koji im vjeruju i govoriti dok im netko ne povjeruje.

Kako roditelji mogu pomoći?
Budite djeci na raspolaganju i razgovarajte o svim temama (kontrolirajte nelagodu).
Vjerujte im.
Potičite razvoj samopouzdanja i pozitivne slike o sebi.
Vjerujte u njihovu sposobnost da se sama zaštite.
Kad im ograničavate kretanje, informirajte ih o razlozima i ne dovodite u sumnju njihovu sposobnost da brinu o sebi.
Informirajte ih o potencijalno opasnim situacijama, ali bez zastrašivanja (bilo kojim povodom: događaj u okruženju, vijesti na TV, novinski članak, itd.).

Dječju ranjivost i podložnost nasilju možemo smanjiti:

  • informiranjem djece o njihovim pravima i potencijalno opasnim situacijama,
  • smanjivanjem dječje bespomoćnosti i zavisnosti kroz učenje strategija suočavanja,
  • povećavanjem izvora podrške i pomoći.

Po zakonu smo svi dužni prijaviti svaki slučaj zlostavljanja za koji znamo nadležnoj instituciji:
Centru za socijalnu skrb ili Policijskoj upravi – Odsjeku za maloljetničku delinkvenciju i kriminalitet na štetu maloljetnika .

Prijava može biti anonimna.

Roditelj koji dopušta zlostavljanje djeteta je suodgovoran – može mu se oduzeti roditeljsko pravo.
Roditelj mora biti sposoban suprotstaviti se zlostavljaču i zaštititi svoje dijete.
Pravo djeteta na zadovoljenje primarnih potreba iznad je bilo kojeg drugog prava, pa i roditeljskog.

Više o ovom programu možete saznati na linku:

http://udrugaroditeljakpk.hr/cap-program-prevencije-zlostavljanja-djece-sp-907134761/predskolski-cap